1. ZAVÁDĚNÍ NEMLÉČNÝCH PŘÍKRMŮ
- U zdravého prospívajícího kojence je doporučováno výlučné kojení do ukončeného 6. měsíce věku.
- Zavádění příkrmů u nekojených dětí se řídí jejich prospíváním a psychomotorickou zralostí.
- Příkrm nemá být zaváděn před ukončeným 4. měsícem věku, nejpozději je třeba jej začít zavádět u kojených, částečně kojených i nekojených dětí v 6 měsících věku.
- U dětí s vysokým rizikem alergie /alergie u rodiče či sourozence/ se postupuje při zavádění příkrmu shodně jako u dětí bez rizika, příkrm se zavádí optimálně ještě v době, kdy je dítě zároveň kojeno.
- Při zavádění příkrmu se nedoporučuje odkládat kontakt s lepkem ani s potravinami, které byly tradičně považovány za alergeny.
- Příkrmy do 1 roku věku nemají být dosolovány ani doslazovány. Není vhodné podávat doma připravované příkrmy s čerstvým tvarohem /tvaroh má vysoký obsah bílkovin, které zatěžují nezralé ledviny kojence/.
Kojenecká výživa
Snídaně mateřské mléko nebo mléčná kojenecká výživa
Přesnídávka ovoce
Oběd masozeleninový příkrm /ev. žloutek/
Svačina ovoce s jogurtem
Večeře kojenecká kaše
Před usnutím mateřské mléko nebo mléčná kojenecká výživa
2. OVOCNÁ SVAČINA
Rozvařit v kojenecké vodě jablka, hrušky, nepřislazovat, nepřidávat jiné koření. Rozmixovat a podávat lžičkou v polosedě.
Po 14 dnech možno zkusit čerstvé ovoce – jablko, hrušku, dle ročního období meruňku, broskev, švestku, blumu, z exotických druhů pouze banán. Rozmixovat,
nepřislazovat, možno přidat dětské piškoty, podávat lžičkou v polosedě.
V prvních měsících nedoporučujeme mandarinky, pomeranče, kiwi, jahody, maliny, rybíz, angrešt.
3. OBĚD
- den – mrkev uvařit, rozmixovat, dát 4 - 5 lžiček, dokrmit mlékem
- den – přidat brambor, rozmixovat, dát 15 – 20 lžiček
- den – mrkev uvařit, rozmixovat, dát 10 lžiček, dokrmit mlékem
- den – mrkev uvařit, rozmixovat, dát 10 – 15 lžiček, dokrmit mlékem
V dalších dnech postupně navyšovat dávky. Pokud dítě sní 120 – 150 ml, již nedokrmovat mlékem, dát zapít převařenou kojeneckou vodou, čajem /nesladit/.
Nové druhy zeleniny – cuketa, dýně, brokolice, květák – přidávat vždy po 3 dnech. V prvních měsících nepodávat celer a petržel. Vařit v kojenecké vodě, nesolit, nesladit. Vše podávat na lžičce, v polosedě.
Po 14 dnech přidat maso /NE vepřové/, do 1 porce dávka velikosti cca oříšku, dát vařit se zeleninou, rozmixovat. Maso 3-4x týdně, 2x týdně rozmačkat žloutek z vařeného vejce. Do každé porce přidat ½ lžičky olivového /rostlinného / oleje.
4. VEČEŘE
Kojenecká kaše mléčná – začít 1 balení rýžová nebo kukuřičná, za 14 dní obilná /krupicová, ovesná/. Uvařit do kojenecké vody. Při použití nemléčné kaše /dětská krupička/ nutno uvařit do odstříkaného mateřského mléka nebo kojeneckého mléka, které dítě pije. Mléčné kaše nepřislazovat, od 7. měsíce možno přidat ovoce nebo ovocnou přesnídávku. Podávat lžičkou v polosedě. Není vhodné přidávat do 1 roku věku kakao nebo čokoládu, máslo.